Изгубената богиня. Щрихи на женското начало в митичните образи
Книгата „ИЗГУБЕНАТА БОГИНЯ“ може да поръчате в електронната книжарница на НЕКАБЪДЕСВЕТЛИНА тук: https://bookstore.dr-pojarashki.info/
Из част от книгата „Изгубената богиня“: „Начални щрихи на женското начало в митичните образи“
„Харесва ми твърдението, че в света всеки е „отговорен“ за нещо или по-скоро, че всяка същност има своето предназначение. Може би в същността на женската природа призванието е: създаването и грижата за живота; любовта и чрез нея баланса и равновесието. Дори в днешното общество съществува женски образ, символизиращ равновесието, справедливостта и баланса – и това е образът на Темида, държаща везна – символът на правосъдието. Без баланс няма живот, а поддържането на баланс изисква мъдрост, а мъдростта изисква обективност – тоест вярно отсъждане на реалността. В много митологии жената е богинята на мъдростта. В древните индийски митове има записи, че богинята Сарасвати е богиня на мъдростта, познанието и изкуствата. Името ѝ означава „плуваща жена“.
В римската митология богинята на мъдростта е Минерва. Дъщеря е на върховния бог Юпитер. Войнстваща, тя е божество на благородната кауза, покровителства занаятите, изкуствата и науките, почитана е и като лечителка. Смята се за закрилничка на жените. Обикновено е изобразявана в доспехи, с шлем, щит и копие в ръка. Съответства на древногръцката богиня Атина и етруската богиня Менрва. Както богиня Атина е покровителствала град Атина в Гърция, така Минерва е била покровителка на Рим. Вярвали са, че тя пази семейното огнище, носейки хармония и любов на връзките в римските семейства.
В християнската религия Света София е патрон на мъдростта, а децата ѝ са Вяра, Надежда и Любов. В славянската митология мъдрата богиня Веста възражда живота и е интересно да се отбележи, че е сестра на богинята на зимата, болестта и смъртта – Морена. Според славяните Веста пробуждала природата на пролет. Египетската богиня Маат е смятана за въплъщение на абсолютната истина, справедливостта и универсалния баланс. Хората свързвали надеждата си за обективност и мъдрост с нейното име. Паралел в старогръцките легенди и митове откривам с два смислово свързани образи на първичното женско начало от предзевсовата епоха. Те носят различни имена – Метида (Метис) и Немезида (Немезис). Мъдростта и справедливостта са общата тема и за двете богини, като на вторият образ се придава по-първичната, стихийна роля на възмездието.
От този много кратък преглед на женското начало в божествения пантеон, можем да очертаем като същност един събирателен образ на мъдрост, природен баланс, хармония, справедливост, живот, любов, лечение, знания, творчество и занаяти (създаването). Описаните женски божества, олицетворяват природната, естествената мъдрост, фокусирана като справедлив баланс, пазещ живота. Като контрапункт ще видите в описанието и мъжките божества в образите на царете на цивилизацията, символ на закона, негов източник и сила, които установяват реда в цивилизацията ни. Намирам този преглед за добро начало на пътешествието, което ви предлагам сред герои, богове и персонажи от митове и религии.“