Фигурата на Бащата във времена на несигурност. Психоанализ.

Автор Проф. Дженовино Фери, психиатър, Райхиански психоаналитик и телесен психотерапевт

Днес фигурата на грижовния „баща“, въвеждащ ред в семейство и общество отстъпва пред незрелия и нарцистичния, алчен „син“ консуматор. Това води обществото, съграждано от бащината фигура хилядолетия наред към един рептилен срив, разбирайте връщане на обществото към първичността и агресивността на джунглата, поради загуба на стойности, структура и емоционални, и родови връзки. Професор Фери направи кратка презентация на този, тогава непубликуван все още труд по време на своя мастърклас в края на март, 2024та. Два месеца преди това бях предал за редакция книгата си „Изгубената богиня“ и тази едночасова презентация ме взриви. Идеите на професора допълниха общата социална картина, разгръщана в обществото хилядолетия наред, описана в книгата ми и бяха довод за някои малки уточнения в нея. Ако моята книга проследява случилото се предимно с жените и женското начало в цивилизацията, то трудът, който имате възможност да прочетете тук касае мъжкото начало и мъжете. Всъщност, всичко касае всички. Текстът долу отваря важна социална тема. Ние я живеем и все повече ще я виждаме ясно и болезнено. Считам, че е важно хората да се запознаят с материала. Той е с невероятна социална значимост. Актуален и важен е за времето, в което живеем и за всички нас, за да разберем какво се случва. И не се притеснявайте, че може да не разберете всичко в това психоаналитично четиво. Важното е прекрасно разбираемо.

Публикувам статията с личното разрешение на автора – един от моите учители и преводачите, колеги телесни психотерапевти, и с благодарност към тях.


1) Времето на несигурността… развенчаният баща


• Днес сме свидетели на деинституционализирането на Бащата, символ на патриархалното семейство на Запада. Или по-скоро сме свидетели на разпадането на Семейството и развенчаването на Бащата.
• Суперегото, вътрешният законодател на поведението на хората, в условията на Ускоряване на Външното Време, смени местожителството си и вече не обитава в семейството. Суперегото се премести в социалните медии, замърсени от натрапливо-консуматорската първична оралност, която е изпълнена с модели-схеми характерни за примитивния рептилен мозък, най-старата част от нашите три стратифицирани структури на мозъка. Родителите, предишните пазители на Суперегото, са изместени и изгубени, бащата е дисквалифициран и отсъстващ.
• Външните Атрактори (б.пр. виж Теория на Комплексността) са откраднали Време, необходимо на семейството за емоционалните връзки в неговото „вътре“. И то не е удържало циркулярните връзки на своята енергия: семейството е станало дезорганизирано и разпръснато. Всеки индивид има свои собствени вектори към Външното, в преследване на връзки с външни обекти, които „новото“ Суперего счита за важни. Парадоксално този „контрольор излязъл извън контрол“, често е в услуга на корпорациите, създадени с цел печалба, и те на
свой ред са необуздани и отвъд-прагови. В Семейството вече няма „Вътрешно Време“ и децата, призовавани от
социалните медии, са привлечени повече от мигновените емоции и по-малко от чувствата, чийто градивен елемент е времето.
• По-голямата част от хората се отнасят към Света с консуматорски и натрапливи модели-схеми на чертите във вечно настояще… Тези схеми днес се пресичат с друг отвъдпрагов модел, който също е първично орален – този на индивидуалния нарцисизъм, в едно социално поле, където „всички са заедно… и дълбоко сами“. Тези схеми-модели за вземане и притежание са от по-нисък ранг, в сравнение със способността да се удържаш и да планираш във времето. Последните са по-развити схеми и в исторически план осъществяването им е отговорност на бащата.
• На базата на тези доказателства мога лесно да формулирам клинична диагноза: социалното тяло днес страда от депресия, маскирана от ускорението!
. По отношение на невромедиаторите, Ускоряването на Времето доведе до надпрагов допамин (DA) (невромедиаторът на действието), който предизвиква декомпенсация на другите два невромедиатора,
серотонин (5HT, невромедиаторът на афективността) и норадреналин (NA, невромедиаторът на Алармата).
По-специално, допаминергичното ускоряване на времето води до кражба на серотонин от емоционалните взаимоотношения, което от своя страна предизвиква норадренергична аларма, която хиперактивира допамина отново в патологичен кръговрат. Кражбата на серотонин от емоционалните взаимоотношения е първият фактор за разпадане на Семейството.
• Загубено е равновесието между трите невромедиатора, но и йерархичното равновесие на трите части на мозъка. Резултатът е доминиране на примитивния рептилен мозък чрез друга от неговите модели-схеми – Другото или Различното от мен е враг и заплаха. Днес живеем в течно-разредена-дезинтегрирана модерност, тоест време с повече моменти и по-малко корени, с повече вълнение и по-малко осъзнатост, повече комуникации и по-малко взаимоотношения, повече информация и по-малко знание.
Често има само 1, понякога 2 – диадата дете-майка, но 3 – триадата обитавана също и от бащата – е рядкост.

2) Бащата, защо е роден във филогенезата…? Интелигентният
смисъл


• Едгард Морин казва, че великият феномен, който носи еволюцията на хомо сапиенс, е раждането на Бащата.
Еволюцията е подбирала мъжките екземпляри, които са се грижели за децата си, защото така те са имали по-голяма вероятност да оцелеят. Да бъдеш Баща е изисквало дисциплина и удържане за разлика от онези, които оставали само мъже (б.пр. без да са бащи). Следователно животинското общество се трансформира в човешко
общество с прехода от безразборно чифтосване към първите форми на двойка. Ако я има двойката, имплицитно правило е, че всички мъже могат да създават деца и ако всички имат деца, най-облагодетелствани в оцеляването са тези, които осигуряват най-много за децата си, следователно са не само мъже, а мъже-бащи. Затова именно в преминаването от природата към културата се крие произходът на Бащата… Културата се основава, както отново заявява Едгар Морин, върху една първа предкултурна комплексност – тази на обществото на приматите.
• Вярвам, че „Да бъдеш баща“ е еволюционен и организационен етап разположен върху стрелата на времето на Живота, в смисъл, че бащинската функция може да бъде въплътена от мъже, но също и от жени, от индивиди, но също и от групи. Историята на живота на хората на тази планета е отредила по-късно именно на мъжа качеството да бъде баща.
• През голямата част от времето еволюцията на живота игнорира каквото и да е бащинство и майчинство, едва в последните си етапи еволюцията изобретява разделението на половете. Мъжките екземпляри от всеки животински вид имат количествена функция – няколко мъжки биха били достатъчни, за да населят Земята.
Женската има качествена функция – броят на потомството, което всяка женска може да генерира, е много ограничен.
• Бащата е по-малко близък от майката в живота на детето, той се намесва по-късно в онтогенезата, след биологичната диада, след отбиването. Дори във филогенезата той пристига по-късно, когато поема в двойката ролята на защитник пред обществото, отвъд семейната граница. Бащата всъщност в началото на времето е някой, който напуска дома си, за да се бие и да се завърне.
• Бащата е роден на хоризонта на праисторията, на изхода от зоологията и при достигането на антропологията… В този скок се ражда човешката цивилизация. Следователно търсенето на бащата е древна
и архетипна тема и отговаря на универсалната психоемоционална потребност от издигане-израстване. В „аналитичен“ смисъл бих казал, че това е достигане на 3 – позицията, способна да отвори затворената система на диадата (майка-дете) и да даде нова положителна и жизнена енергия.
• Дали гръдният кош на мъжете е индикатор за това? Той е носител на двойната афективна и агресивна валентност при мъжете: „от прегръдката с протегнати ръце до заплашителността на юмруците (както казвам в Съвременния Райхиански Анализ)“. Дали това изключително 4-то релационно ниво ни говори за двойната функция на бащата през хилядолетията? Може ли тази двойна валентност на гръдния кош да е една от причините да е толкова трудно за бащите да прегръщат и да бъдат прегръщани?

3) Бащата в психоаналитичния свят


• Думата Баща в психоаналитичния свят се свързва с правото да командва и задълженията да осигурява препитание, образование, обучение на детето, за да навлезе то в обществото, където да зачита ограниченията, закона, отговорностите и етиката.
• Тази форма на идентифициране със сигурност не дава вярна картина на бащата във Времето на несигурността. Идентичността на мъжа-баща днес е разпадната и се наблюдава: “или” неговия регрес до животинския мъжки екземпляр, който спи под бащата и има риск от образуване на орда от мъжкари, в общество, където няма бащи, „или“ летаргичен, неосъществил се, примиряващ се „нов баща“, както
го определя Луиджи Зоя – баща, който повтаря позициите на Майката и оставя непокрити задачите, възложени на Бащата още от зората на времето.
• Какво очаква един син от Бащата? Синът иска да почувства, че баща му е близо до него в доброто, но още повече в силата, той иска да почувства, че баща му е силен и успешен и това е по-висока и по-дълбока ценност за оцеляването, отколкото обичта. Много момчета се отвръщат от нежния баща, за да прехвърлят възхищението си към друг с по-изразена агресия. Синът очаква от баща си доброта и справедливост, но още повече очаква той да бъде силен.
• Днес за децата образите на бащата и майката са много по-неразграничими. Авторитетът на бащата е намален и статусът му е нисък, но нека не забравяме, че нашето несъзнавано не може да елиминира за две-три поколения това, което е обитавало от хилядолетия …. Бащата е конструкция, той е проект, той е програма,
той е намерение, той е памет.
• Бащата често носи агресивно-отбранителна броня и дори когато прегръща детето има тази двойна валентност. Тя отразява двойните очаквания на децата към него: за благост и сила, нежност и мощ, обич и асертивност.
Бащината броня предпазва от други бащи отвън, от другите деца или от партньорката, която приема конкурентни нагласи вътре (в семейството бел.пр.). Бащата, за да поддържа бронята, се опитва да изтласка-затвори апартаментите на отношението с първичното време на своята личност, времето на изключителна зависимост. Той носи броня дори за пред себе си, и тази броня обитава Гръдния кош-Врата, и го държи далеч от
повиците на първичното отделяне в Пъпно-Коремната област.
• Първоначално изглежда, че бащата е намерил съюзник в психоанализата, но много от наследниците на Фройд го маргинализират: психоанализата поставя все повече и повече акцент върху връзката с първичната майчина фигура и се съгласува с друга свързана тенденция – откъсването от социалното измерение със съответното утвърждаване на индивидуализма. Телесността в Съвременния Райхиански Анализ ни напомня и ни дава
различен поглед. Възможни са дисфункционални етиопатогенетични фокуси както в първичното майчино Време, така и във вторичното семейно и бащино Време, а също и в третичното и социално Време. Това са 3-те фундаментални еволюционни Полета, които пресичаме докато израстваме. Телесността има знаци, гравирани върху всички апартаменти на нашата личност… и те са носители на разказа за нашата история и човечеството.

4) Бащата в историята на човечеството


• Мястото на проектите е в бъдещето, както миналото е в спомените. Обучаването на децата на имат памет за миналото осигурява дози „усещане за баща“. Ще ви разкажа накратко историческата последователност.
• Образът на бащата е формиран от гръцкия Мит, от римското Право, от Християнството, от френската Революция, от индустриалната революция и Великите войни.
• На първоначалната несигурност на мъжете в праисторията, Гърците реагират с бронята на бащата. Тази броня е създадена, за да предпазва от страха от отделяне, който би изтикал мъжете отново в първичното време; където според мита за съзидателната и разрушителна Велика Майка – те са зависими; времето, в което бащата все още не се е появил. Реакцията на Гърците обаче е над-прагова, те установяват и превъзходството на бащата над майката. Патриархатът при Гърците е продължението и върха на революцията на бащата, започнала в праисторията. Те представляват цивилизацията, която най-много издига бащата над майката. От там е и началото на европейската цивилизация, на културата на богатия и комплексен Запад, който разпространява
патриархалността в света. Гърция създава идеални типове, универсални модели, които децата да следват, като въздига Бащата… Хектор чистият герой, Ахил яростният, Одисей хитрият… и дори Боговете са патриархална група, която обитава Висините, мъжкото Небе и женската Земя!
•Рим се ражда след Гърците и продължава патриархата. Римляните обаче правят следваща стъпка: те поставят бащата по-високо от сина, но добавят, че законният баща трябва публично да декларира желанието си да бъде баща на сина си. Бащата в Рим има право на живот и смърт над сина си през цялото му съществуване и също така ще бъде негов учител.
• С Християнството свещеното семейство, триадата, изглежда отново отваря врата към древните женски и земни ценности. Христос подкрепя Бащата в съюз, а фигурата на Мария дава сила на Майката. Западът е възприел Християнството, което води par excellence към Бащата, но в същото време се е разпространило мощно по законите на Дарвин. И се чудя… дали то носи в себе си двойната структурна валентност на торакса на бащата през хилядолетията?
• Френското Общество впоследствие прави по-радикално обновление. С „Liberté Egalité Fraternité“ („Свобода Равенство Братство“ бел.пр.) оста на света от вертикална става хоризонтална. Синовете-братя искат да се издигнат, те вече не чакат да бъдат издигнати от Бащата.
• Индустриалната революция и големите войни окончателно разпадат социалните отношения… Бащата е хвърлен в непознатото, невидимото и далечното. Синът не го вижда реално и вече не познава ролята на бащата. Редът на бащата ентропично се плъзва към фона и пропада надолу. Основната задача на бащата вече не е да бъде учител в живота и пример за морал, а да бъде мъж-ловец на доходи и успех.

5) Бащата във възможното бъдеще


• Като се има предвид, че вярвам, че най-големите висоти се достигат в това да бъдеш Личност, от „personare“, тоест способността да резонираш и да преминаваш през апартаментите на собствената си история, оттук и изборът да ги обитаваш (в майчина и бащинска функция), мога да заявя, че Смирението е ключът за подобна
метакомуникация или такова осъзнато пътуване.
• Следователно Субективността управлява движенията между етажите на нашата Сграда и не е затворена в бронираната клетка на един апартамент… Тя знае за пространството, времето и съдържанието на апартамента, който обитава. Познава и апартамента, обитаван от Другия, т.е. знае за Отношенията и тяхното съвместно изграждане.
• Следователно не става въпрос мъжка и женска симетрия, нито майчина и бащина, нито мъжки и женски орди, нито завист към матката и гърдите, още по-малко към пениса. Бъдещето е сложно и симетриите изискват по-голяма интелигентност от нас. През последните десетилетия екологичното движение изгради теории, които критикуват антропоцентризма, които, заедно с феминистката критика на патриархата, обвиняват мъжа-баща от Запада в отвличане на Земята, жената и другите живи форми. Мъжът и бащата всъщност са в голяма криза на идентичността, също както жените и младите хора. Обществото рискува да се срине върху матернализираното
(устременото към майката – бел.пр.) първично или в див и ентропиен хаос: ясна е имплицитната заявка, която възниква за „нов“ баща!
• Добрите неща от тези критики трябва да се изслушват, да се възползваме от тях и да ги направям работещи в един нов проект за Баща, в обновено равновесие от по-голям еволюционен ред, който изважда Мъжът-баща от регресивната слепота на успеха и печалбата. Това би позволило на Бащата-мъж да възстанови емоционалния си
торакс, авторитетния си врат и интелигентните си очи за по-висша и по-сложна етика.
• В по-малък мащаб, ако е изчезнала ригидността, с която на майката се полага отговорността за първичното (вътрешното и грижите за малките), а на бащата се поверява вторичното (външното и ценностите, споменати по-горе), то целта не може да бъде стремежа към първичното „долу“, а нова триада „горе“, нов баланс, ренесанс върху стрелата на еволюцията! Повторното свързване с космологичната история, с психотелесната история на хората и със собствената… означава за мъжа-баща да се пренасочи към нова вертикалност. Тя включва първичните уязвимости (неговото вътрешно дете) и това, че е мъж-баща, не ги премахва, но и не ги прави доминиращи. Така и жените-майки…(жени, защото са по-лимбични) ще се движат към нова вертикалност, която включва вторичното, запазвайки асертивната женственост в съюз, а няма да имитират симетрично мъжете.
• В по-голяма степен имплицитната заявка за нов баща днес съвпада с архетипната заявка за осигуряване на оцеляването и продължаването на вида за своите деца, за връщане от хоризонталата отново към вертикалата.
Осигуряването на оцеляването и продължаването на вида днес все още е етичен и еволюционен „бащински“ проект, но принадлежи на всички. Това означава спасяване на Живота и Биосферата на тази необикновена жива Планета; има нужда от Нас и Със, от женското и мъжкото начало, от мъже и жени, от родители и млади хора, от нови бъдещи Бащи, от Интелигентност за Оцеляване във връзка с Афективната Интелигентност и Когнитивната Интелигентност. Само по този начин, чрез четенето на Комплексността на живите системи в стратифицирана в 4D дълбочина (ширина, височина, дължина и време), бъдещето ще се появи отново и с него главните и авторитетни организационни етапи… на по-високи нива ще се появи отново Баща-Мъж, достоен и уважаван човек.

Автор: Дженовино Фери
Превод: Виолина Аита и Тодор Стефанов
Оригиналът на превода можете да намерите на адрес: https://www.facebook.com/groups/1567158590380580/permalink/1946302379132864/

Библиография
Andreoli V., L’educazione (im)possibile. Orientarsi in una società senza
padri. Rizzoli, Milano 2014.
Bachofen J.J., Il matriarcato. Ricerca sulla ginecocrazia del mondo antico
nei suoi aspetti religiosi e giuridici, Einaudi, Torino 1988.
Ferri G., Il Tempo nel Corpo, Alpes, Roma 2020
Ferri G., Carattere e Psicopatologia, Alpes, Roma 2022
Freud S., Il disagio della civiltà, vol 10, Bollati Boringhieri, Torino 1966-
1980 Jung C.G., Psicologia dell’inconscio, vol 7, Bollati Boringhieri, Torino
1969-2007 Lorenz K., Il cosiddetto male. Per una storia naturale
dell’aggressione, Garzanti
Milano 1980.
Magli I., Matriarcato e potere delle donne, Feltrinelli, Milano 1978.
Mead M., Maschio e femmina, Il Saggiatore, Milano 1922.
Morin E., Il paradigma perduto. Che cos’è la natura umana?, Feltrinelli,
Milano 1999.
Recalcati M. Il complesso di Telemaco. Genitori e figli dopo il tramonto del
padre, Feltrinelli, Milano 2013.
Zola L., Il gesto di Ettore, Bollati Boringhieri, Torino 2016.

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *