Как да се справим с „токсичен“ колега и може ли той да се промени?

Поредица РАБОТА, РАБОТНО МЯСТО И КОЛЕГИ

Из Чернови на мое интервю с тема „Как да се справя с токсичен колега?“ за Economy.bg – издание за бизнес, икономика и мениджмънт. Част от него е и Human Capital – водещата медия в сферата на човешкия капитал. http://www.economy.bg/

В практиката ми редовно се налага да подкрепя хора да защитят личното си пространство, достойнството си и да градят здраво самочувствие. Най-често тези хора имат проблем с това да кажат „НЕ“ и да очертаят границата си. Трудно им е да застанат категорично и я защитят, та макар и да загубят някого или нещо. Страхът да не изгубим онова, което имаме ни кара да стоим в токсични отношения и поведения, и така най-често ние сме токсичните за себе си. Не е коректно. Мисля, че токсичните хора не заслужават да им се дава пространството да „вихрят“ невротичните си модели за сметка на другите. Всъщност ще разделя нещата – човека от невротичния му модел. Човекът заслужава да се освободи от токсичния си модел, но е важно да пожелае и за това е нужно някой, който да застане честно и смело срещу него. Проблемът е в токсичния модел, а така в човека, който го живее.

Ако си дългосрочно засегнат от токсичен колега, това означава, че имаш проблем със себеуважението си. Той, че има проблем, при това явно не отскоро, е ясно. Никой от нас „не намира живота си на улицата“, но често ние българите се държим точно така и чакаме да стане нещо различно. Не, токсичността иска здрава реакция. Тази реакция е заложена във всяко живо същество, във всеки даже едноклетъчен организъм. Ние хората обаче, понеже сме умни и мислим, често фантазираме, че някой ден „ей така, от самосебе си“ нещата ще се оправят. Да, ние живеем във фантазиите си и затова не реагираме здраво. Това забележете ни прави по-неадаптивни и от едноклетъчните организми. Не само ние, а и токсичния колега не заслужава да толерираме токсичността му и заради нас и заради него.

Препоръчвам здравата реакция, която идва от чувството, а не от мисленето. Ако съм наранен, обиден и каквото и да е, да го изразя, да реагирам, да се защитя, а ако не ме чуят да напусна и да си потърся друго работно място. Обикновено е възможно, особено в големите градове. Да си тръгнеш също е израз на достойнство, особено ако си направил всичко друго възможно. Погледнете животните! Ако доближиш животно повече от здравословното за него, то напада или си тръгва. Те имат достойнство. Ако си продадеш достойнстото, даже и за пари, това прави ли те по-голям, по-добър, по-успешен човек. За мен, човек загуби ли достойнството си, губи себе си, здравето си, духа си. Така губи всичко.

Дали „токсичен“ човек може да се промени, да, всеки може да се промени, но това е въпрос на желание. Даже често казваме, че „ако не искаш нещо, и Господ не може да ти помогне“. Промяната е условие за по-добра адаптация. А промяната от низши, негативни към позитивни, по-висши модели де нарича трансцедиране и има духовна стойност. За това сме тук на земята, за да учим и станем по-добри изследвайки живота. Струва си човек да се промени към по-добро. Токсичният човек е токсичен еднотипно навсякъде. Това е поведенчески модел на характерово ниво, изживяван несъзнавано. Токсичният човек не вижда токсичността си. За него това е живота и той е правия, другите са „кривите“ и той ги атакува. Това е токсичността. Тя е агресивна към живота и уврежда. За съжаление, ако помните в интервюто по-нагоре, токсичният човек създава токсично поле увреждащо по специфичен за него начин всички, даже него самия.

Замислете се, ако Ви попадне отровна храна, ще я ядете ли? Не. За всекиго тя е отровна по начина по който е отровна. Има храни инфектирани с бактерии или вируси, има храни съдържащи химични токсини, а е възможно да има попаднал и радиоактивно вещество и всякакви други. Интоксикацията ще е според вида токсин носена от преносителя и ще е по един тип навсякъде. Ако знаете за токсичността й, ще я консумирате ли? Ако знаете за нея се съмнявам да консумирате. Ако консумирате проблемът е Ваш, не на токсичиня агент. Той е такъв какъвто е. При хората разликата е, че токсичният човек може да се изчисти от „токсина“, който носи. Да, проблематп не е просто в човека, а в токсичния модел, който носи. Добре е да разделим като разбиране човека от модела, за да помонем на човека да се справи с модела си. И ми е тъжно за онези хора, които не желаят да се изчистят от проблемите си, а упорито продължават да ги живеят въпреки резултата.

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *