Как да преборим безсънието? Идеи
Рубрика СЪН И БЕЗСЪНИЕ
Често ми задават въпроса: „Как да преборим безсънието?“. Не считам, че е нужно да се борим с него по някакъв начин. Предлагам по-различен подход. Повечето хора се „борят“ с безсънието и съпроводящите му симптоми с лекарства или като приемат алкохол или други субстанции, за да получат общо успокоение и така да могат да заспят. Лекарствата като че ли са най-разпространения начин за „борба“. Бих подредил в точки разбирането си как бихме могли да си помогнем сами в случай на безсъние, за да очертая в тях отделни типове мерки. Далеч не считам, че само с една мярка можем да си помогнем. Безсънието само по себе си сочи дълготрайно некоректен начин на живот или момент на житейски трудности. Не говоря дали човекът е успешен или не, а дали той живее коректно към себе си, към възможностите си да се справя по адаптивен начин и особено, и най-честото когато в подсъзнанието има конфликтни ситуации пренесени от миналото. Ще отбележа, че последните винаги са несъзнавани, но „дирижират“ невидимо начина ни на живот.
Но ето какво предлагам като идеи:
А. Спортът е универсално средство, с което изразходвате енергия и така разтоварвате напреженията задържани в тялото. Когато не сме напрегнати можем по-лесно да се отпуснем и да заспим. Редовния спорт е добра превенция на стрес, тревожност, безсъние и други. Често в кабинета ми идват хора и споделят, че симптомите на съответната болест са започнали след като спрели активния спорт. Ако ме питате: „кой спорт препоръчвам?“, ще отговоря: „намерете Вашия!“, а той е онзи който ви харесва, който ви носи приятни усещания, емоции, даже където срещате хора, с които ви е приятно да общувате. Даже час ходене пеша, вечер преди лягане, помага за по-добър сън.
Б. Музиката лекува. Ако подберете спокойна музика и не ви се отделя време или нямате време за слушането й, тогава просто я пуснете тихо като фон на цялата вечер. Постепенно, вероятно ще усетите, че сте по-спокойни. Може да си пуснете тихо музика и да си легнете. Вероятно сънят ще дойде от само себе си. Важно е да намерите музиката, която ви успокоява и не забравяйте, важна е и силата й. Прекалено силната и прекалено слабата музика не въздействат по нужния начин. Музиката е честота, която е такава каквато е записана. С пускането й, вие започвате да се синхронизирате с нея, но процесът изисква време и търпение. Ако спокойна музика не ви действа добре, може би не си позволявате да се отпуснете или нещо у вас самите не ви позволява. Потърсете го! В несъзнаваното ни има скрити конфликтни зони, за които нямаме и идея, че ги има. Тук вече е нужна професионална психотерапевтична, аналитична помощ.
В. Йога е сбор от техники създадени за търсене на вътрешен мир и хармонизация. За много хора това е средството за баланс в лудия ритъм на съвременния градски живот. Традициите и практиката на този подход са издържали изпитанията на хилядолетията. Да се погрижите за физическото си и психично здраве с този древен и мъдър източен „инструмент“ винаги си струва, но изборът му едва ли ще допадне на всеки. Нужно е всеки да намери своите „инструменти“ за здраве.
Г. Танцът е универсална техника за здраве. При танц ние първо се синхронизираме с ритъма на музиката, а после той отключва спонтанните движения, които естествено, следвайки мъдростта на тялото разблокират несъзнавани блокажи в тялото. Така след танц се отпускаме и сме спокойни. Ако помните, добрият сън е следствие на способността за отпускане. Пуснете музиката, която харесвате и просто танцувайте! Фридрих Ницше пише: „Новият човек ще бъде различен и уникален. Новият човек няма да е сериозен, той ще има чувство за хумор. Той няма да е напрегнат, неспокоен и пълен с терзания – наместо това ще е изпълнен с радост. Новият човек ще е в състояние да танцува, да пее, да играе, да бъде като малко дете.“ Може би наистина станахме прекалено сериозни, умислени и разтревожени за бъдещето и забравихме да се радваме и танцуваме в настоящето. Да сте виждали танцуващ човек да е тъжен или да плаче? Обратното – танцуващ човек да се радва виждам често.
Д. Вижте какво ви тежи в живота, в реалността или с какво не можете да се справите. Безсънието винаги сочи вътрешен конфликт, най-често поради несправяне с нещо в живота. А може би живеете с нагласата, че не се справяте добре като цяло с живота. Дайте име на това нещо и преценете колко ви е важно, можете ли без него и ако е важно, опитайте да се справите, потърсете помощ, съвет, ресурс. Винаги си струва да се вгледаме в реалността на живота си тук и сега. Много е важно да сме съответни на живота, а не да сме зависими от „филмите“ в главите си, които ни отдалечават от решенията и действията, от които реално имаме нужда. Животът е в реалността и изисква съответни и адаптивни действия.
Е. Работете психотерапевтично с невротичните си нагласи, отношения и поведения. Важен съвет. Не го подценявайте! По-голямата част от нашата психика е несъзнавана. Нямате идея с колко свои погрешни нагласи, отношения и реакции, наследство от детството ви, живеете без да си давате сметка, че живеят във вас. Това е вашата невроза. Всички сме невротици. Неврозата е невидима за човека, той я живее безсъзнателно и тя безкомпромисно ограбва живота му. Нямате идея с какво си имате работа. Огромна част от болестите ни даже са неин невидим резултат. По-добре превенция, отколкото тежки симптоми и дълго лечение.
Пробвайте! Може да ви помогне. И комбинирайте методите! Един помага, но два вършат работа, три подхода вече е лечение. И не мисля, че предлагам нещо сложно. Просто иска малко по-различно отношение и разбира се грижа за себе си, и търпение. Истински хубавите неща са трайните, а те искат малко усилие и търпение.